FİZYOTERAPİST 

 

 

 

        Fizyoterapisti, en az 4 yillik fizyoterapi rehabilitasyon lisans egitimini alarak fizyoterapist ünvani almis. Çocuk fizyoterapistleri; bebek, çocuk ve adölasanlarin çesitli konjenital, gelisimsel, kas-iskelet sistemine ait ve sonradan edinilen bozukluk ya da hastaliklarin tedavisi üzerinde özellesmislerdir. Tedaviler; kaba ve motor becerilerin, denge ve koordinasyonun ve kuvvet ve enduransin gelistirilmesinin yaninda kognitif ve duyusal sürecin ve entegrasyonun gelistirilmesine de yardim eder.

         Fizyoterapistleri genel fizyoterapi bilgisi üzerine, normal çocugun büyüme ve gelisimi, çocuklarda nöromusküler sistem ve motor gelisim özelliklerinin kronolojik süreci hakkinda bilgi sahibidirler. Çocuklarda gelisim açisindan normalden sapmaya neden olabilecek problemlerin fizyoterapi ve rehabilitasyonunda görev alirlar. Çocuk fizyoterapisti, dogumdan adelösan döneme kadar, bir hastalik, bozukluk ya da travmaya bagli olarak fonksiyonel kisitlilik ve özre sahip çocuklarin degerlendirme, prognoz ve tedavisi ile ilgilenir. Pediatrik rehabilitasyon; çocuklarda prenatal, natal ya da postnatal nedenlerle olusabilen fiziksel, mental, duyu-algi ya da kognitif bozukluklarin yarattigi özür ya da engel tablosuna ekip yaklasimini gerektirir.

         Dogum öncesi, dogumsal ve dogum sonrasinda fiziksel ve mental gelisimi yönde etkileyen çesitli nörolojik bozukluklarda fizyoterapi rehabilitasyon açisindan uygun degerlendirme yaklasimlarinin belirlenmesi ve gereken fizyoterapi rehabilitasyon programlarinin olusturulmasi ve aile egitimi konusunda görev alirlar. Ayrica, çocuklarda uygulanabilen operasyon öncesi ve sonrasi degerlendirme ve fizyoterapi uygulamalarinda da görev alirlar. Fizyoterapisti, erken dönemde saglik problemlerinin tespitine yardimci olur ve çocuklarda meydana gelen bozukluklari tedavi etmek için çesitli tedavi modalitelerini kullanir.

          Sonuç olarak, fizyoterapistleri, özürlü çocuklara günlük yasam aktivitelerinde en iyi fiziksel performansi kazanabilmeleri için yardim eder. Yasa uygun gelisimsel basamaklarin saglanmasinda, (örn; emekleme, oturma, ayakta durma ve yürüme) yasa uygun kaba motor ve akranlariyla okul aktivitelerine daha iyi katilim saglanmasinda ve hareket genisligini, kuvvet, mobilite, postür, denge ve enduransin bagimsiz fonksiyonun gelistirilmesi üzerine çalisir.

Makaleler & Kaynaklar
Çocuğum Ne Zaman Yürüyecek

Pazartesi, 24 Eylül 2018

​​

Yürüme (ve neden bir fizyoterapistin çocuğunu yürüteç kullanırken görmezsiniz)

Eyüp Sultan Mah. Cafer Enes Sok. No:20  34888 Sancaktepe/İSTANBUL

Bizi Arayın:

0(216)5327455

0(553)8531001

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
  • W-Pinterest

© 2018 cagdasim.com ile kurulmuştur.