Çocuklarda Görülen Konuşmada Gecikme Problemleri

     Dil Gelişiminde Aile Önerileri

     Liderliği İzleme İpuçları:

-Oyuncakla Oyun: Çocuğun sevdiği oyuncakları ortamda bulundurun mümkünse ikişer tane olacak şekilde....

Tüm bu aktiviteleri gerçekleştirirken canlı ve neşeli olmak gerekir.

     Gecikmiş Konuşma Ve Konuşma Gelişimi

     Dil gelişimi doğumdan itibaren başlar. Çocuğun gelişiminde psikososyal gelişiminin, sosyal ilişki gelişiminin, zekâ ve öğrenme becerilerinin yaşına göre beklenilen normal gelişim düzeyinde olması gerekir.

 

     Dil iki bölümde incelenmektedir. Bunlar, alıcı dil (işitsel algı) ve ifade edici dildir. Alıcı dil çocuğun sözel ifadeleri kavraması ve anlamasıdır. Bunun yanı sıra ifade edici dil düşünce ya da duyguların semboller veya semboller sistemi yardımı ile ifade edilmesidir. Normal gelişim sürecinde ifade edici ve alıcı dilin çocuğun yaşıyla doğru orantıda olması gerekmektedir.

       Dil ve Konuşma Gelişimi Alanında Yaygın Olarak Bilinen Yanlış İnanışlar

        Her zaman dil ve konuşma problemine neden olan şeyi bilmek zordur. Fakat neyin neden olmadığına dair bilinen bazı gerçekler vardır.

         Dil Gelişiminde Tehlike Sinyalleri

       3-4 aylıkken

 

Çevresindeki kişilere ve oyuncaklara ilgi göstermiyorsa, göz kontağı kuramıyorsa, karşılıklı bakış geçiş ve ortak ilgi süresi yoksa,

 

       6-10 ay arasinda

 

       Bebeklerde Dil ve Konuşma Gelişimi

       Bebekler doğdukları ilk andan itibaren ihtiyaçlarını karşılamak için çevresindeki kişilerle iletişim kurmaya başlar. Bebeğin ağlaması ilk iletişim kurma biçimidir. İsteklerini ve şikayetlerini bu şekilde ifade ederler. Anlamsız sesler çıkarmaya başlarlar.Zaman içerisinde bu sesler yerini anlamlı seslere, sözcüklere bırakır. 

 

 

Peki, Bebeğinizin dil ve konuşma gelişimine sizler nasıl destek olabilirsiniz? 

      Çocuklarda Normal Dil ve Konuşma Gelişimi

        Bir zamanlar bilim adamları ve anne-babalar, çocuğun dil ve konuşmayı öğrenme sürecinin ilk on ile on sekizinci aylarda, yani, ilk sözcüklerin üretildiği zaman başladığını düşünüyorlardı. Araştırmacılar yapılan çalışmalarla bu sürecin başlangıcının aslında çok daha erken olduğunu ortaya koymuşlardır.

Eyüp Sultan Mah. Cafer Enes Sok. No:20  34888 Sancaktepe/İSTANBUL

Bizi Arayın:

0(216)5327455

0(553)8531001

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
  • W-Pinterest

© 2018 cagdasim.com ile kurulmuştur.